Urfalı Kadın, Venedik sergisinde görücüye çıkacak

02.03.2023 - Perşembe 14:24

Ressam ve fotoğrafçı Ayşe Betil'in Şanlıurfa'da çektiği emekçi bir kadının fotoğrafı Venedik'te sergilenecek. Sergi 3 Mart'ta sanatseverleri ağırlayacak .

Urfalı Kadın, Venedik sergisinde görücüye çıkacak

Türk ressamlar global çapta başarılara imza atmaya ve Anadolu’nun kültürünü dünyaya taşımaya devam ediyor. Son olarak ressam Ayşe Betil, Urfa’da emekçi bir kadını resmettiği yağlı boya tablosuyla 3 -21 Mart tarihlerinde Venedik'te gerçekleştirilecek Canvas International Art Fair 2023'te “Mixing Identities” isimli sergide sanatseverlerle buluşacak.

Sergide kanvas üzeri yağlı boya tablosuyla yer alacak olan ressam eserde, Urfa’da yaşayan bir kadını konu ediyor ve kıyafetten aksesuarlara, arka plandan kullandığı renklere kadar Anadolu topraklarının yöresel kimliğini yansıtıyor.

Ressam Ayşe Betil ,eserine dair detayları sanat izleyicileriyle şu sözlerle paylaştı;

"Resmedeceğim modelleri seçerken duygularımla hareket ediyorum. Şimdiye dek etkilenmediğim hiçbir modeli, sadece yeteneğimi kanıtlamak ya da beğeni kazanmak kaygısıyla resmetmedim. Farklı coğrafyalardan, zamanlardan ve duygulardan beslenerek kendi bakış açımı ve üslubumu ortaya koyuyorum. Figüratif resim sanatının en dikkat çekici özelliğinin gerçekçi duyguları yansıtıyor olması. Dolayısıyla resmettiğim figürün tüm ayrıntılarında, bulunduğu topraklara dair detayları, yaşadığını düşündüğüm ruh halini, iyi ve kötü tüm yanlarını imgeleştirerek tuvale aktarmak benim için çok önemli. ‘Mixing Identities' sergisinde yer alacak ve Urfalı bir kadının figür olduğu eserimde de o coğrafyanın havasından yaşam tarzına kadar pek çok unsura dair ipuçları verirken, figürümün jest, mimik, duruş gibi ayrıntılarıyla her daim güçlü olan emekçi Anadolu kadınına dair izler sunuyorum. Ülkemizin değerlerini uluslararası sanat izleyicilerine tanıtmaktan mutluyum.”

ALINTI KAYNAK: https://www.ensonhaber.com/kultur-sanat/urfali-kadin-venedik-sergisinde-gorucuye-cikacak

YORUM YAZ