Öğretim üyeleri psikososyal destek için sahada

02.03.2023 - Perşembe 18:31

class="medyanet-inline-adv">

YÖK ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliğiyle yürütülen proje çerçevesinde gönüllü öğretim üyeleri depremzedelere hem bulundukları hem de gittikleri illerde psikososyal destek hizmeti veriyor. Afetten etkilenen kişi sayısının yüksek ve psikososyal destek sürecinin uzun bir zamana yayılacak olmasını göz önünde bulunduran YÖK, depremzedelerin yaşadıkları travmayı atlatmaları için ilgili alanda uzman akademisyenlerden görev almalarını istedi.

HER GRUBUN İHTİYACINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR
Kaybettikleri yakınları ile sevdiklerinin yasını tutan, büyük bir acı, korku ve endişe yaşayan insanlara uzmanlık alanlarında psikososyal destek sunan öğretim üyeleri çocuk, yaşlı, genç, hamile, engelli gibi her grubun ihtiyacına yönelik özel çalışmalar yapıyor. Çocuklara yönelik çeşitli oyunlar ile spor, boyama ve çizgi film gösterileri gibi etkinlikler, yetişkinler için de yaşadıkları olumsuzluklarla başa çıkabilmelerine yardımcı olacak eğitimler ile sosyal aktiviteler düzenleniyor.

class="medyanet-inline-adv">

ÜNİVERSİTELER ONLINE SİSTEMLE DESTEK VERİYOR
Afet sonrası yası anlamak, deprem sonrası kayıp ve yas, oyun ile temas, deprem sürecinde duygu regülasyonu, okul ve travma gibi başlıklar altında çalışmalar yürüten öğretim üyeleri, saha çalışmalarından elde ettikleri bulgularla raporlar hazırlayacak. Öte yandan, gönüllü öğretim üyelerinin depremzedelere yüz yüze verdiği psikososyal destek, üniversiteler tarafından online olarak da sunuluyor. Bazı üniversiteler başvuran öğrenciler ile ailelerine öncelikli psikolojik ilk yardımda bulunurken, bazıları online sistemle depremzedelerin sorunlarına çare olmaya çalışıyor. Bunun yanı sıra bazı üniversiteler de hastanelerinde kurdukları afet poliklinikleriyle depremden etkilenenlere hizmet veriyor.

OTELLERE DE EĞİTİM VERİLDİ
Üniversiteler, depremzedelere yönelik psikososyal destek çalışmaları yapan kurumların personeline de çeşitli eğitimler veriyor. Bunlar arasında, ‘deprem Sonrası Çocuklara Yönelik Psikososyal Müdahale’ eğitimi bulunurken depremzedeleri ağırlayan otellerin personellerine ‘Temel İletişim Becerileri ve Travma Sonrası Yaklaşım’ konulu eğitim veriliyor.

ALINTI KAYNAK: https://www.hurriyet.com.tr/egitim/ogretim-uyeleri-psikososyal-destek-icin-sahada-42227865

YORUM YAZ