Yunanistan'daki facia geceyi gündüz yaptı! 'Vagon sıcaklığı 1300 dereceye çıktı'

02.03.2023 - Perşembe 18:39

Yunanistan'ın orta kesimindeki Larissa şehri yakınlarında bir yolcu treni ile yük treni yüksek hızla kafa kafaya çarpıştı. Kazada 46 kişi hayatını kaybetti, ölü sayısının ise önümüzdeki saatlerde artması bekleniyor.

class="medyanet-inline-adv">

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, kazanın gerçekleştiği küçük Tempe kasabasının başkent Atina'nın 380 kilometre kuzeyinde yer aldığını aktardı. Bir vadinin kıyısında yer alan Tempe'den bir büyük otoyol geçiyor ve demiryolu tünelleri bulunuyor.

Trenlerin aynı hat üstünde seyrederken çarpıştığı bildirildi. Yolcu treninde çarpışma sırasında 342 yolcu ve 10 çalışan bulunuyordu.

VİNÇ YARDIMI İLE VAGONLAR KALDIRILDI

Kazanın bildirilmesiyle birlikte itfaiye ekipleri ve onlarca ambulans olay yerine sevk edildi. 150 itfaiyeci ile kurtarma ekipleri sabaha kadar yolcu treninde sıkışmış kişileri kurtarmaya çalıştı. İtfaiye sözcüsü Vassilis Varthakoyiannis ise, kurtarma görevlileri için şartların çok zor olduğundan söz etti. Olay yerinden gelen görüntülerde, vagonların kaldırılabilmesi için vinç ve diğer teknik ekipmanların da kullanıldığı yer aldı.

class="medyanet-inline-adv">

Uluslararası haber ajansı Agence France-Presse (AFP), yerel medyanın trenlerin çarpışmasını Yunanistan'ın gördüğü en kötü tren kazası olarak nitelediğini aktardı.

Yunanistandaki facia geceyi gündüz yaptı Vagon sıcaklığı 1300 dereceye çıktı

Tren yolcularından Stergios Minenis, "Panik vardı. 10, 15 saniye sarsıldık. Yana yattık, kablolar sarktı, yangın çıktı, pencereler kırıldı, insanlar çığlık atıyordu ve kapana kısılmıştı" sözleriyle yaşananları anlattı.

Yerel medyaya konuşan Angelos Tsiamouras adlı yolcu ise, "Bir deprem gibiydi" cümlesini kurdu. Lazos isimli bir başka yolcu, kazayı 'fazlasıyla şoke edici ' diyerek tanımladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MİÇOTAKİS'E TAZİYE

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, Yunanistan’da yaşanan tren kazasından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, kazada hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralananlara şifa temennisinde bulundu.

BAKAN İSTİFA ETTİ

Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis, istifa etti. Karamanlis yaptığı açıklamada, "Bu kadar trajik bir şey olduğunda, devam etmek ve hiç olmamış gibi davranmak imkansız. Buna siyasi sorumluluk denir. Bu nedenle Altyapı ve Ulaştırma Bakanı olarak istifamı ilan ediyorum” dedi. Hayatını kaybedenlerin anısına saygı göstermek için istifa ettiğini belirten Karamanlis, Yunan devletinin ve siyasi sisteminin tarih boyunca yaptığı hataların sorumluluğunu üstlendiğini aktararak, “En derin üzüntülerimi ve kurbanların ailelerine desteğimi ifade ediyorum" dedi.

class="medyanet-inline-adv">

KATHIMERINI: 45 DAKİKA ARADILAR

Kathimerini gazetesinde yer alan bir habere göre, kazanın meydana geldiği hatta uzaktan kumanda ve foto-sinyal sistemi çalışmıyordu.'45 dakika boyunca trenin güzergahın hangi kısmında olduğunu bulmaya çalışıyorlardı' başlığıyla yayımlanan haberde, Yunanistan'ın en önemli tren rotasında 30 yıldır söz konusu uzaktan kumanda ve foto-sinyal sisteminin bulunmadığı kaydedildi.

Yunanistandaki facia geceyi gündüz yaptı Vagon sıcaklığı 1300 dereceye çıktı

KAZANIN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Yunanistan Devlet Televizyonu ERT kazanın görüntülerini yayınladı. Bölgede bulunan bir güvenlik kamerası tarafından kayıt altına alınan o anlar kısa sürede milyonlarca kişi tarafından izlendi.

Söz konusu görüntülerde trenin rotasında ilerlediği görüldü. Kısa bir süre sonra yaşanan patlama ise geceyi resmen gündüze çevirdi.

Yunanistandaki facia geceyi gündüz yaptı Vagon sıcaklığı 1300 dereceye çıktı

VAGONLARIN SICAKLI 1000 DERECEYİ GEÇTİ

Ekipler tarafından yapılan açıklamada ise patlama sonrası vagonların sıcaklığının 1300 dereceye kadar çıktığı açıklandı. Trajik olayda yolcuların kaçmak için camları tekmelediği bildirildi.

class="medyanet-inline-adv">

Kurtarma çalışmaları için bölgeye gelen Constantinos Imadis isimli uzman ise, sıcaklık sebebiyle ölen kişilerin kim olduğunu tespit etmenin oldukça zor olduğunu ve çoğu cesedin eridiğini söyleyerek 'Hayat kurtarmak yerine, ceset çıkartıyoruz. Bu çok zor' dedi.

Patlama sonrası trenden atlayan yolculardan olan 28 yaşındaki Stergios Minenis ise dehşet anlarını şu sözlerle anlattı:

'Kaza sonrası vagonlarda panik hakimdi. Sağ ve solumuz tamamen yanıyordu. Biz de yanıyorduk'

SOKAKLAR KARIŞTI

Kazanın ardından başkent Atina, Selanik ve Larisa kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi. Atina'da Yunan demir yolları idaresi Hellenic Train'in önünde, kazanın ihmal nedeniyle yaşandığı söyleyen protestocular polisle çatıştı.Akşam saatlerinde göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Polis, taş fırlatan ve çöp kutularını ateşe veren göstericileri biber gazıyla dağıttı.

Selanik ve kazanın meydana geldiği kasabanın bağlı olduğu Larisa'da da gösteriler düzenlendi.

Larisa'da kazada yaşamını yitirenler için bir anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılanlardan biri "Kaza geliyorum diyordu" diye konuştu.

class="medyanet-inline-adv">

Yunanistandaki facia geceyi gündüz yaptı Vagon sıcaklığı 1300 dereceye çıktı

Nikos Savva adlı Kıbrıslı tıp öğrencisi "Demiryolları sorunluydu. Sistem eskimişti ve personel maaşları yetersizdi. Sistemin bütün sorunlarının bedelini bir istasyon şefi ödememeli" dedi.

Kostas Bargiatos adlı bir doktor ise AFP ajansına "Bu kabul edilemez bir olay. Bu durumun 30 yıldır farkındaydık" diye konuştu.

SENDİKALAR GREVE GİDİYOR

Öte yandan sendikalar, bugün greve gitmeyi planlıyor. Sendikaların açıklamasında "Acımız, ölen ve yaralanan üyelerimiz ve vatandaşlarımız için öfkeye dönüştü. Bu trajedi hükümetin demir yollarına saygısızlığından kaynaklandı" denildi.

Kazada hayatını kaybedenlerin getirildiği bir hastanede açılan bir pankartta, resmi soruşturmada yıllardır devam eden sistematik sorunların örtbas edileceği endişesi dile getirildi.

ALINTI KAYNAK: https://www.milliyet.com.tr/dunya/yunanistandaki-facia-kamerada-gece-gunduze-dondu-vagon-sicakligi-1300-dereceye-cikti-6911381

YORUM YAZ