ABD'de bir doktorun doğum sırasında 'bebeğin kafasını kopardığı' iddiası!

13.08.2023 - Pazar 07:25

ABD Georgia'da Jessica Ross ve Treveon Taylor çifti, bebeklerinin doğumu esnasında doktorun kafasını kopardığını iddia ederek dava açtı. Dr. Tracey St Julian'a ağır ihmal suçlamasıyla açılan davada çiftin avukatlarından Cory Lynch, müvekkillerinin ilk bebeklerinin doğumundan büyük heyecan duyduğunu söyledi ve “Maalesef hayalleri ve umutları bir kabusa dönüştü ve Güney Bölgesel Tıp Merkezi tarafından olanlar saklanmaya çalışıldı” dedi.

Avukat, Dr. Julian'ın bebeği normal doğumda, 'bebeğin başını çekmek' de dahil farklı yöntemlerle dünyaya getirmeye çalıştığını öne sürdü. Ailenin avukatlarından kendisi de bir tıp doktoru olan Roderick Edmond, Dr. St Julian’ın “bebek üzerinde çok aşırı güç kullandığını” iddia etti ve şunların söyledi:

“Doktor Julian doğum odasına girdi. Bebeği almaya çalışırken, başını ve boynunu öyle bir şiddetle çekti ki, bebeğin kafatası, yüzü ve boynundaki kemikleri kırdı.''

Doğumun daha sonra sezaryenle sonlandırılmak istendiği belirtilen olayda ailenin avukatı, “Rahim açıldığında ayaklar çıktı, beden çıktı ama kafa yoktu” dedi. Bebeğin omzunun doğum kanalına sıkışması sonucu, doğumun vajinal yolla yapılamadığı belirtildi.

BBC'nin haberine göre, davada, kadın doğum uzmanı Dr. St Julian’ın daha önce çiftin istediği gibi uygun zamanda sezaryen yapmadığı iddia edildi.

''KAFASI YERİNDEYMİŞ GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞTILAR''
Hastane personelinin olayı saklı tutmaya çalıştığını ifade eden Avukat Lynch, bebeğin bedeninin bir battaniyeye sarıldığını ve kafası hala yerindeymiş gibi gösterilmeye çalışıldığını iddia etti. Avukat ayrıca hastane personelinin olayı bildirmediğini de savundu.

Dava dilekçesine göre, çift neler yaşandığını dört gün sonra, bebeklerinin yakılması için ayarlamalar yaptıkları sırada öğrendi.

DOKTOR HASTANE PERSONELİ DEĞİLDİ
Hastanenin sahibi Prime Sağlık Hizmetleri “dualarımız ve düşüncelerimiz hem aileyle hem de bu trajik olaydan etkilenenlerle birlikte. Her bir hastaya şefkatli ve kaliteli bakım sunmaya bağlıyız ve bu kayıp çok üzücü” açıklaması yaptı. Açıklamada ayrıca Dr. St Julian’ın hastane personeli olmadığı vurgulandı ve “bu talihsiz durum karşısında uygun adımların atıldığı” vurgulandı.

Davada ağır ihmal, sahtecilik ve kasıtlı duygusal strese neden olma suçlamaları yöneltildi. Miktarı açıklanmayan tazminat talep edilirken, bebeğin 10 bin dolarlık cenaze masraflarının da ödenmesi istendi.

Çiftin avukatları, davanın siyahi kadınlardaki bebek ölümlerinin daha çok olmasına dikkat çektiğini de vurguladı. BBC, Dr. St Julian’ın ofisiyle yorum almak için temas etti. St. Julian henüz savunmasını sunmadı ve olay hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

ALINTI KAYNAK: https://www.muhalif.com.tr/haber/abdde-bir-doktorun-dogum-sirasinda-bebegin-kafasini-kopardigi-iddiasi-159107

YORUM YAZ