Yunanistan'daki tren kazasında ölü sayısı 57'ye yükseldi

03.03.2023 - Cuma 00:00

Yunan demiryolu sendikaları kazanın demiryollarındaki kronik sorunları gözler önüne serdiğini, bu sorunlar arasında yetersiz çalışan, sorunlu sinyalizasyon ve eskimiş altyapı olduğunu belirtti.

Sendikalar, bugün greve gitmeyi planlıyor.

Sendikaların açıklamasında "Acımız, ölen ve yaralanan üyelerimiz ve vatandaşlarımız için öfkeye dönüştü. Bu trajedi hükümetin demir yollarına saygısızlığından kaynaklandı" denildi.

Kazada hayatını kaybedenlerin getirildiği bir hastanede açılan bir pankartta, resmi soruşturmada yıllardır devam eden sistematik sorunların örtbas edileceği endişesi dile getirildi.

Larisa'da kazada yaşamını yitirenler için bir anma etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe katılanlardan biri "Kaza geliyorum diyordu" diye konuştu.

Nikos Savva adlı Kıbrıslı tıp öğrencisi "Demiryolları sorunluydu. Sistem eskimişti ve personel maaşları yetersizdi. Sistemin bütün sorunlarının bedelini bir istasyon şefi ödememeli" dedi.

Kostas Bargiatos adlı bir doktor ise AFP ajansına "Bu kabul edilemez bir olay. Bu durumun 30 yıldır farkındaydık" diye konuştu.

Atina'da da dün benzer bir anma etkinliği düzenlendi. Ancak akşam saatlerinde göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Polis, taş fırlatan ve çöp kutularını ateşe veren göstericileri biber gazıyla dağıttı.

Kurtarma ekipleri gece boyunca tren enkazında çalışmaya devam etti.

Larisa Belediyesi, bazı cesetlerin tanınamayacak halde olması nedeniyle kimliklerinin genetik testlerle belirleneceğini açıkladı.

Yetkililer, çarpışmadan sonra ön vagon içindeki sıcaklığın 1300 santigrat dereceye çıktığını söyledi.

Larisa'daki bir hastane de, trendeki yolcuların yakınlarının DNA örnekleri vermeye başladığını duyurdu.

ALINTI KAYNAK: https://t24.com.tr/haber/yunanistan-daki-tren-kazasinda-olu-sayisi-57-ye-yukseldi,1095645

YORUM YAZ