Toplumun tamamının ruh sağlığı alarm veriyor

02.03.2023 - Perşembe 08:25

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Kahramanmaraş depremlerinin ardından ülke genelinin ruh sağlığının ciddi şekilde etkilendiğine dikkat çekerek, "Önümüzdeki günlerin en büyük tehlikesi 'çaresizlik değil, belirsizlik' meselesidir" yorumunu yaptı. 

Prof. Müftoğlu, yazısında şunları kaydetti:

"Özellikle muhtemel yeni depremlerin -mesela muhtemel İstanbul depremi- beklentisi ve korkusu bu belirsizliği ve belirsizliğin oluşturduğu “kaygı/endişe/korku hali”ni daha da arttırmaktadır. Kısacası deprem bölgesinde ve ülke genelinde hepimizde başlangıçta ortaya çıkan ve şimdilerde bir ölçüde azalan “çaresizlik” sorununa bugünler ve sonrasında tüm ülkede kaygı boyutlarına varan bir “belirsizlik” duygusu da eklenmiştir.

Yakın zamanda yapılan toplum anketlerinde ülkemiz halkının zaten ve sık sık “en mutsuz ülkeler sıralamasında” en üst sıralarda yer aldığı dikkate alınırsa sadece depremzedelerin değil genelde toplumumuzun tamamının ruh sağlığının alarm verdiği ve ciddi ölçüde bir ruhsal desteğe/şefkate/ortak paylaşım sürecine ihtiyaç duyduğu daha kolay anlaşılacaktır." 

Yazının tamamı içni tıklayın.

 

 

ALINTI KAYNAK: https://t24.com.tr/haber/prof-osman-muftuoglu-toplumun-tamaminin-ruh-sagligi-alarm-veriyor,1095479

YORUM YAZ