EYT düzenlemesi ne oldu, ne zaman yasalaşacak? EYT’de son durumu Mustafa Elitaş duyurdu

EYT düzenlemesi ne oldu, ne zaman yasalaşacak? EYT'de son durumu Mustafa Elitaş duyurdu

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) düzenlemesinde sona gelindi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Meclis çalışmalarına ara verilince EYT düzenlemesinin yasalaşma süreci de ileri bir tarihe ertelenmişti. 28 Şubat itibarı ile Meclis Genel Kurul Görüşmeleri, yeniden başladı. Peki, EYT düzenlemesi ne oldu, ne zaman yasalaşacak?

11 ili etkileyen depremlerin ardından çalışmalarına ara veren Meclis, aralarında EYT düzenlemesinin de bulunduğu önemli konuları ele alacağı yoğun bir haftaya girdi.
Haftalık çalışmasına 28 Şubat Salı günü başlayan Genel Kurulda, EYT düzenlemesini içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.
Teklifle, 8 Eylül 1999 ve öncesinde çalışmaya başlayanların, 9 Eylül 1999’da ve sonrasında çalışmaya başlamalarına rağmen borçlanmayla sigortalılık başlangıç tarihini 9 Eylül 1999 öncesine çekenlerin mevcut mevzuattaki emekliliğe hak kazanma koşullarından yaş şartı kaldırılacak.
Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içinde tekrar işe başlayan çalışanlar için işverene yüzde 5 sosyal güvenlik destek primi indirimi sağlanacak.
Kamu kurumlarında sürekli işçi olarak çalışanların emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmaları halinde iş sözleşmelerinin zorunlu feshini gerektiren hükümler yürürlükten kaldırılacak.
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Meclis’te görüşelecek EYT yasa tasarısında ilişkin açıklamalarda bulundu. 
Elitaş, birinci gündemlerinin Emeklikte Yaşa Takılanlarla ilgili olduğunu söyleyedi.
Siyasi parti gruplarının destek vermesi halinde kısa sürede EYT’nin yasalaşacağını söyleyen Elitaş, “Dört maddelik kanun teklifi siyasi parti grupları katkı sağlarlarsa umuyorum, diliyorum ki kanun teklifin bitirebiliriz. Hemen geneli üzerinde yaptığımız görüşmelerde bunu değerlendirebiliriz. Kanun temel kanun olmadığından dört maddelik bir teklif olduğundan Genel Kurul’da görüşme süresi on saat. Eğer parti grupları dört veya beş parti grup önerisi verirse, iki saat zaman alır. Çarşamba günü nihayete erer.” dedi.
Genel Kurul’daki görüşmelerden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasına sunulması planlanan düzenlemenin, Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşması bekleniyor.

ALINTI KAYNAK: https://www.ntv.com.tr/galeri/ekonomi/eytde-son-durumla-ilgili-elitastan-aciklama-eyt-ne-zaman-yasalasacak-meclisten-gecti-mi,u9hxty8CR0SAdaiEQQI1OQ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir