Depremlerin maliyetinin 2 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyorum; DASK'ın Marmara depremi için de ödeme gücü var

27.02.2023 - Pazartesi 02:55

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, deprem için 1 milyar dolar karşılık ayrıldığını belirterek, “Talep geldikçe ödeyebilecek durumdayız. Maliyetin 2 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyorum” dedi. Eroğlu, DASK'ın Marmara depremi için de ödeme gücü olduğunu belirtti.

Bloomberg HT yayınında değerlendirmeler yapan Eroğlu, bugüne kadar 272 bin hasar ihbarı geldiği bilgisini aktardı. Bölgedeki sigortalılık oranına ilişkin soruyu, "Ülkede DASK oranı yüzde 50. Orada da yüzde 50, bazı kentlerde daha yüksek ama genellikle iki evden birinde DASK var" şeklinde yanıtlayan Eroğlu, DASK'ın ortak alanları ödediğini, o nedenle aynı binada DASK olmayan depremzedenin de mağduriyetinin bir kısmının karşılandığını dile getirdi.

"DASK var olan değerin temel inşaat maliyetini karşılar"

Çok büyük yıkımlarda devletin, vatandaşın yanında olduğunu ifade eden Eroğlu, "Şu ana kadar 272 bin hasar dosyası geldi. Hemen ödemeler yapılmaya başlandı. O gelen sıcak para pek çok soruna çare oluyor. Bölgeden gelen hasar ihbarlarının ekspertizlerinin yapılarak ödemelerinin üçte 2'sinin üç ay içinde tamamlanacağını tahmin ediyorum. Bu arada şunu da söylemek isterim, DASK var olan değerin temel inşaat maliyetini karşılar, arsa maliyeti ve spekülatif artışları kaşılamaz" dedi.

DASK'ta teminatların geçen yılın sonunda artırıldığını, 320 bin liradan 640 bin liraya hatırlatılması üzerine Eroğlu, yurttaşların bir hak kaybı yaşamaması için poliçesi olanların hemen acentelerini arayarak artış yaptırmalarını önerdi. Eroğlu, DASK ödemelerinin poliçe neyse onun üzerinden yapıldığını, bu nedenle tapu üzerindeki metrekare ile poliçe üzerindeki miktarın aynı olması gerektiğini de hatırlattı.

"25 milyar lira kasada hazır parası var"

Bölgede 1 milyon 129 bin adet poliçe olduğu bilgisini veren ve bugüne kadar 272 bin hasar bildirimi olduğunu söyleyen Eroğlu, "1 milyar lira ödeme yapıldı. Ancak ödemeler milyarları bulacak. Kurumun, 25 milyar lira kasada hazır parası var. Ödeme gücü var. Hatta tüm ülke için ödeme gücü var. Marmara depremi için de ödeme gücü var. Halen 1,5 trilyon liralık teminat var. 1 milyar dolar karşılık ayırmış durumdayız. Talep geldikçe ödeyebilecek durumdayız. 1 milyar dolar karşılık ayrılmış, en yüksek 2 milyar dolara çıkabilir, daha üstüne çıkarsa da ödeme kapasitesi var" diye konuştu.


ALINTI KAYNAK: https://t24.com.tr/haber/seddk-baskani-eroglu-depremlerin-maliyetinin-2-milyar-dolara-cikacagini-tahmin-ediyorum-dask-in-beklenen-marmara-depremi-icin-de-odeme-gucu-var,1094695

YORUM YAZ