Cumalıkızık Nerede? Cumalıkızık'a Nasıl Gidilir? Cumalıkızık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

14.08.2023 - Pazartesi 23:11


Cumalıkızık Nerede? Cumalıkızık'a Nasıl Gidilir? Cumalıkızık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Köyün geçmişi yaklaşık olarak 700 yıldır. Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarına denk gelmektedir. Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı olan Cumalıkızık, Şehir merkezine 13 kilometre uzaklıktadır. Uludağ’ın kuzey eteklerinde yer alan tarihi köy Milli Park’a yakındır.

Cumalıkızık'a Nasıl Gidilir?

Cumalıkızık köyüne Şehir merkezinden, Güzelyalı’dan, Mudanya’dan ve Kestel’den ulaşabilirsiniz. Köy Değirmenönü mevkisinde bulunmaktadır. İstanbul’dan Cumalıkızık’a ulaşmak isteyenler 170 kilometrelik bir yolu kat etmelidir. 2.5 saat gibi bir sürede İstanbul’dan çıkan bir yolcu Cumalıkızık’a ulaşmaktadır.

İstanbul ilinden Bursaya İDO seferleri düzenlenmektedir. Yenikapı/Bursa, Büyükçekmece/Bursa ve Kadıköy/Bursa seferleri düzenlenmektedir. Yenikapı/Bursa hattı feribot seferleriyle Cumalıkızık’a kısa sürede ulaşılabilir. Büyükçekmece/Bursa ve Kadıköy/Bursa seferleri araçsız bir şekilde sadece yolculara özel düzenlenmektedir.

Yenikapı/Bursa hattını kullanarak arabalı özelliğe sahip feribot seferleri ile Cumalıkızık’a ulaşabilir. Bursa İDO iskelesi Güzelyalı’da yer almaktadır. Güzelyalı şehir merkezine 30 km uzaklıktadır. Güzelyalı iskelesine ulaştıktan sonra 1 GY Burulaş otobüslerine binerek şehir merkezine gidilebilir. Buradan Cumalıkızık minibüslerine binilerek köye ulaşılabilir. Feribottan inip taksiye bilindiği taktirde 45 dakikada köye gidilebilir. Güzelyalı-Cumalıkızık arası 40 kilometredir.

Ayrıca BUDO seferleriyle de Cumalıkızık’a gidelebilir. Bursa’da bulunan Mudanya iskelesinden İstanbul Eminönü/Sirkeci iskelesi arasında BUDO seferleri düzenlenmektedir. Emek istasyonundan 1/M hatlı BursaRay metrosuyla M/2 hatlı Bursaray metrosuna geçilebilir. Buradan Cumalıkızık/Değirmenönü durağına ulaşılır ve buradan dolmuşlara bilinebilir.

Cumalıkızık Nerede Cumalıkızıka Nasıl Gidilir Cumalıkızık Hakkında Bilinmesi GerekenlerCumalıkızık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Osmanlı Devleti ahalisinin günlük yaşantısını yansıtan ve bu yaşantıyı günümüze taşıyan Cumalıkızık, Oğuzlar boyuna bağlı Kızık Boyu’nun yerleştiği bir köydür. Günümüze Orijinal bir şekilde ulaşan nadir Osmanlı köylerinden biridir. Unesco köyü Dünya Mirası listesine almıştır. Köy birçok dizi filme konu olmuştur. Köydeki taş evler ve ahşap evler orjinalliğini korumaya devam ediyor.

Cumalıkızık Müzesinde 700 yıllık eserler sergilenmektedir. Şamdanlar, testiler ve birçok eşya müzede sergilenmektedir.

Köyde Osmanlı döneminden kalma birçok külliye, cami, hamam ve türbe yer almaktadır. Cumalıkızık medresesi, camisi ve meydandaki çınar ağacı ile nostaljik özelliklere sahip bir köydür. Tarihi mekanlar daha çok Selçuklu mimari yapısını yansıtıyor. O dönemde Anadolu Selçuklu tarzı yaygındı ve Cumalıkızık bu tarzı günümüze taşıyan nadir köylerden biridir.

Cumalıkızık'ta konaklama imkanı bulunmaktadır. Burada pansiyon ve oteller ziyaretçiler için hizmet vermektedir. Doğal özelliğe sahip olması nedeniyle özellikle yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Bazı şirketler tur düzenleyerek bu tarihi açık hava müzesi özelliğine sahip köyü turistlere tanıtmaktadır. Geçmişe yolculuk yapmak isteyenler için ve Osmanlı'nın havasını hissetmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. 


ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/seyahat/cumalikizik-nerede-cumalikizika-nasil-gidilir-cumalikizik-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

YORUM YAZ