Cepheye Atılan İmza, Anafartalar Zaferi’nin 108’inci Yıl Dönümü Kutlandı – Güncel

‘Çanakkale Geçilmez Destanı’nın dönüm noktası olan ‘Anafartalar Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü, Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Conkbayırı’nda törenle kutlandı.

Çanakkale Boğazı’nı geçemeyeceklerini anlayınca Gelibolu Yarımadası’na karadan çıkarma yaparak buradan Boğaz’a ulaşmayı deneyen İtilaf Devletleri’nin umutlarının yok edildiği 10 Ağustos Anafartalar Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü kutlandı.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ev sahipliğinde, Gelibolu Yarımadası’ndaki Conkbayırı’nda Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, Çanakkale Belediye Başkanvekili Süleyman Canpolat, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Harry Hall, Avustralya Savunma Ateşesi Albay Benjamin Esler, Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Sadi Akman, kurum amirleri, STK’lar, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende, Atatürk Anıtı’na, Çanakkale Valiliği adına Vali İlhami Aktaş, Türk Silahlı Kuvvetleri adına Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Rasim Yıldız, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı adına İsmail Kaşdemir, Avustralya Hükümeti adına Çanakkale Konsolosu Harry Hall, Avustralya Savunma Ateşesi Albay Benjamin Esler tarafından çelenk sunuldu.

Şehitler anısına saygı duruşunda bulunuldu ve saygı atışı gerçekleştirildi. Türk bayrağı, İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanlığı’nda görevli Piyade Kurmay Yarbay Mustafa Fatih Karabulut, “Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal’in dehası ve kahramanlığına, Mehmetçik tarafından güven bağının kurulması ve hayranlıkla tanık olunması aynı zamanda milli mücadelenin doğal liderini de belirlemiştir. Çanakkale’de devleşen, gönüllerimizde ebedileşen ve tarihin altın sayfalarında destanlaşan yüce kahramanlar, huzur içinde uyuyunuz. Geçit vermediğiniz bu vatan emin ellerdedir. Uğruna hiç düşünmeden seve sev canınızı feda ettiğiniz bağımsızlık ve özgürlüğümüzün sembolü şanlı bayrağımız, bu aziz vatan toprakları üstünde sonsuza kadar dalgalanacaktır” dedi.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise, “108 yıl önce bu topraklarda çok büyük bir mücadele verildi. Türk milleti o yıllarda kararmış ufuklarına bakarak burada büyük bir işaret fişeği ortaya attı. ve bu toprakları, ‘Çanakkale’yi Geçilmez’ yaptı. İşte bu topraklarda, Conkbayırında olanlar, sorumluluk makamında olanlar, ne kadar büyük bir tarihi sorumluluğun, ne kadar önemli bir görevin üzerlerinde, sırtlarında olduklarını çok iyi biliyorlardı. Ve onlar, o büyük insanlar, o yüksek ruhlu insanlar, tarihi sorumluluklarını hakkıyla yerine getirdiler. Ve bu dünyada saygıyla hatırlanmaya hak ettiler. Şunu çok iyi biliyoruz. Onlar bu tarihi görevlerini yaparken, canlarını hiçe sayarken, ileriye seller gibi atılırken, sadece bir düşünceleri vardı. Vatan sağ olsun. Evet, vatan sağ oldu, şimdi de sağ, bundan sonra da bu vatan sağ olacak. Ve onların hatıraları her zaman yaşayacak. Onların bu hatıralarını, burada ortaya çıkan Çanakkale ruhunu hiç bir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız. Ve gelecek kuşaklara aktaracağız. Ağustos ayındayız. Ağustos ayı bu aziz milletin kahraman Türk milleti için zaferler ayıdır. Tarih yolculuğumuzda zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan kahraman Türk milletinin tarih yolculuğunda Ağustos ayı çok önemli bir aydır. 10 Ağustos’ta Çanakkale’yi Geçilmez yaptık. Ve Anafartalar Zaferimizi dünyaya ilan ettik ve Anafartalar zaferiyle Çanakkale’nin Geçilmez olduğu bir kez daha anlaşılmış olduğunu anlayan düşman geriye çekilme planları yapmaya başladı. 26 Ağustos’taki büyük taarruz, 30 Ağustos’taki Başkomutanlık Meydan Muharebesi Anadolu’ya Türk mührünü ebediyen vurmuştur. Ve yine Malazgirt Meydan Muharebemiz Anadolu’ya, Türklere kapılarını açan Malazgirt Meydan Muharebemiz Ağustos ayında meydana gelmiştir. Buradan Conkayırı’ndan Kocatepe’ye, Haymana Ovası’na, Afyon Ovası’na, Malazgirt Ovası’na bin selam olsun. Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünü idrak ediyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolların başladığı topraklardayız. Çanakkale ‘Tarihi Alan’dayız. Zor zamanların işaret fişeği olan Çanakkale zaferleri bu milletin milli mücadeleye olan inancını kuvvetlendirmiş ve Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü de tarih sahnesine çıkarmıştır. O yüzden Cumhuriyet’imize giden yolda Çanakkale fedakârlığının, Çanakkale kahramanlığının ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyor ve Tarihi Alan Başkanlığı olarak çalışmalarımızı bu yönde ilerletiyoruz. Bu emanet topraklara, şühedanın kefensiz yatmış olduğu basarken sahi toprak diyerek basamadığımız bu topraklara göz bebeğimiz, gözümü gibi bakıyoruz, koruyup kolluyoruz. Burada doğan Çanakkale ruhunu genç nesillere aktarmayı bir borç biliyoruz. İnşallah bir gün bu artan ziyaretçi yoğunluğuyla beraber bu toprakları gelip ziyaret etmeyen, Çanakkale ruhunu teneffüs etmeyen hiçbir Türk evladı kalmayacaktır” diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitler için dua edildi. Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı şeref defterini imzalamasıyla Conkbayırı’ndaki tören son buldu. Programın ardından Conkbayırı mevkiindeki, Alan Kılavuzları tarafından yaptırılan çeşmenin açılışı gerçekleştirildi.

MUSTAFA KEMAL’İN EMRİYLE BAŞLATILAN SÜNGÜ HÜCUMUYLA, DÜŞMAN PÜSKÜRTÜLDÜ

Çanakkale Savaşları sırasında, İtilaf birlikleri Seddülbahir ve Arıburnu’ndaki çarpışmalardan sonra Gelibolu Yarımadası’nı buralardan geçmenin imkansız olduğunu görerek, kuzeydeki Anafartalar’da yeni bir cephe açtı ve Conkbayırı’nı ele geçirdi. Ancak 10 Ağustos 1915’te Mustafa Kemal’in emriyle başlatılan süngü hücumuyla, düşman püskürtüldü ve İtilaf Devletleri, Anafartalar’dan Gelibolu Yarımadası’nı geçemedi.

‘1915 SİPER CANLANDIRMASI ALANI’ TÖRENLE AÇILDI

Anafartalar Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Alçıtepe köyündeki 1915 Hilal-i Ahmer Hastanesi yanında 330 metre uzunluğunda, 12 bölümden oluşan ‘1915 Siper Canlandırması Alanı’nın açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız ile gaziler katıldı. Hayata geçirilen proje kapsamında savaşa katılan askerlerin anı, günlük ve dönem fotoğrafları seçilerek siperlerde yaşanan 1 gün, 12 başlık halinde seslendirme desteğiyle canlandırıldı. 330 metre uzunluğundaki siper canlandırma çalışmasında; gözetleme, bekleyen askerler, makineli tüfek, dinlenen askerler, gözetleme-2, karargah, lağım (tünel) girişi, taarruza kalkan askerler, cephanelik, yıkılan siperdeki şehitler, ateş eden piyadeler ve karavanda çorba içen askerlerin bulunduğu 12 bölümden oluşuyor. Vali Aktaş ve beraberindekiler, edilen duanın ardından kurdelesini keserek, alanın açılışını yaptı. Protokol üyeleri daha sonra alanı gezip, bilgi aldı.

‘CEPHEYE ATILAN İMZA: MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SERGİSİ’NİN AÇILIŞI YAPILDI

Anafartalar Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’nde ‘Cepheye Atılan İmza: Mustafa Kemal Atatürk Sergisi’nin açılışı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve davetliler tarafından kurdele kesilerek yapıldı. Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi Sorumlusu ve İdari Uzman Yusuf Kartal, Kaşdemir ve beraberindekilere sergi hakkında bilgi aldı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı arşivinde yer alan ve bir kısmı ilk defa gün yüzüne çıkan fotoğraf ve belgelerin yer aldığı sergide, 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından Çanakkale Muharebeleri sırasında yazılmış 8 emir, 19’uncu Tümen ve bağlı birliklerinden 20 fotoğraf yer alıyor.

ALINTI HABER: https://www.turkiyehaberajansi.com/cepheye-atilan-imza-anafartalar-zaferi-nin-108-inci-yil-donumu-kutlandi/126142/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir