Beş büyük depremi de yerinde yaşadı; "Şehrini terk etme, ihtiyacın neyse biz karşılarız"

01.03.2023 - Çarşamba 16:46

Gaziantep Şehit Kamil Selimiye Anadolu Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan 27 yaşındaki Cüneyt Saatcı, bugüne kadar beş büyük depremi yerinde yaşadı. Saatçi, "Artık binalara girememe fobisi oluştu. Yaşadığım depremleri sosyal medyadan paylaştığım için 'deprem reyiz' olarak gündeme geldim. Paylaşımlarımın altına, 'Abi sen bulunduğun şehri terk etme, ihtiyacın neyse biz karşılarız' yorumları yapılıyor" dedi. 

Saatcı’nın depremle ilk karşılaşması 2011'de Van’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremle oldu. Van’daki deprem Muş’un Bulanık ilçesini de etkiledi. O sırada Bulanık ilçesinde lise üçüncü sınıf öğrencisi olan Saatcı, depreme sınıfta yakalandı.

Saatcı’nın yaşadığı ikinci büyük deprem ise 24 Ocak 2020'de Elazığ’da meydana gelen 6,7 büyüklüğündeki deprem oldu. Saatcı, o sırada Malatya’ya arkadaşını ziyarete gitmişti.

Üçüncü büyük depremi 30 Kasım 2020 tarihinde İzmir’de yaşayan Saatcı, o dönem KPSS öğrencisiydi. İzmir’deki 6,6 büyüklüğündeki depremde Saatcı evdeydi.

Saatcı’nın hissettiği dördüncü deprem ise Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki deprem oldu. Gaziantep’in Şehit Kamil ilçesine öğretmen olarak atanan Saatcı, 12 katlı bir sitenin 3. katında oturuyordu. Saatcı, ev arkadaşıyla güçlükle binadan çıktı. 

"Artık binalara girememe fobisi oluştu"

7,6 büyüklüğündeki ikinci depreme Adıyaman yolunda yakalanan Cüneyt Saatcı, yaşadıklarını Hürriyet’e anlattı:

“Artık binalara girememe fobisi oluştu. Şu anda Muş’ta ailemin yanında, tek katlı müstakil bir evde kalıyorum. Gaziantep’te okullar 13 Mart’ta açılacak. Büyük bir endişe içerisindeyim.

"Deprem reyiz olarak gündeme geldim"

Yaşadığım depremlerin hepsini sosyal medya hesabımdan paylaştığım için ‘deprem reyiz’ olarak gündeme geldim. Paylaşımlarımın altına, ‘Abi sen bulunduğun şehri terk etme, ihtiyacın neyse biz karşılarız’ yorumları yapılıyor.”

 

 

ALINTI KAYNAK: https://t24.com.tr/haber/5-buyuk-depremi-de-yerinde-yasadi-sehrini-terk-etme-ihtiyacin-neyse-biz-karsilariz,1095245

YORUM YAZ