Akşener’in 6’lı Masa’yı dağıtmasına AK Parti’den ilk açıklamalar geldi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6’lı Masa’da 5 partinin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını istediklerini, partisinin ise buna karşı çıktığını bildirdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çağrı yaparak, “Millet sizi göreve çağırıyor” dedi.

AK PARTİ’DEN İLK YORUM

Akşener’in bu açıklamasının ardından AK Parti’den ilk yorum, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan geldi.

Turan, “12 ayda, 12 toplantıda en yakın ortağını, kendi belediye başkanlarını ikna edememiş; milletimizi mi ikna edecek?!” dedi.

Turan, “En acınası da “selamıyla Anadolu’yu ayağa kaldıracağını” zanneden #AltılıMasa’daki küçük partilerin 2 mv için Kılıçdaroğlu’nun adaylığından başka vizyonlarının/söylemlerinin olamaması… Erdoğan’ın yanında baş üstünde olmayı bırakıp KK’nun gölgesi olmaları. Allah büyük.” ifadelerini kullandı.

Akşenerin 6lı Masayı dağıtmasına AK Partiden ilk açıklamalar geldi

class=”medyanet-inline-adv”>

Son dakika... İYİ Parti 6'lı Masa'dan ayrıldı! Meral Akşener'den Yavaş ve İmamoğlu'na çağrı

Son dakika… İYİ Parti 6’lı Masa’dan ayrıldı! Meral Akşener’den Yavaş ve İmamoğlu’na çağrıHaberi Görüntüle

‘BU EKİBİN TÜRKİYE’YE FAYDASI OLMADIĞINI GÖRDÜK’

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Biri sormadan aday olduğunu iddia ediyor, ülke ülke geziyor. Birileri de tamamen sessiz kalarak sadece 2 vekillik için tüm siyasi hayatını, hatırasını, adeta gömüyor. Bu tavrın ve ekibin bırakın Türkiye’ye, kendilerine faydası olmadığını şu son birkaç günde görmüş olduk” dedi.

AK Parti’li Turan, TBMM’de gündeme ilişkin açıklama yaptı. Turan, Türkiye’nin önemli bir seçime hazırlandığını belirterek, “6’lı Masa diye ifade edilen yapının son siyasi kavgası tam bir ibretlik tablodur. Biri tweet atıyor, 10 dakika sonra siliyor. Bu tam bir siyasi dansözlüktür. Biri sormadan aday olduğunu iddia ediyor, ülke ülke geziyor. Birileri de tamamen sessiz kalarak sadece 2 vekillik için tüm siyasi hayatını, hatırasını, adeta gömüyor. Bu tavrın ve ekibin bırakın Türkiye’ye, kendilerine faydası olmadığını şu son birkaç günde görmüş olduk” diye konuştu.

Güçlü, prensipli ve zamanında açıklanan bir adayla yarışmak istediklerine değinen Turan, “Çünkü iyi muhalefet, iyi iktidarın da referansıdır aynı zamanda; ama bu saatten sonra açıklanacak olan aday olsa olsa usulen bir adaylıktır. 6’lı Masa’nın isteği güçlü bir cumhurbaşkanı, önemli bir siyasi liderlik değil, sadece bir özel kalem müdürü arayışıdır” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

‘MASA ORTAKLARININ HER BİRİSİNİN KAFASINDA FARKLI BİR PROJE VARDI’

CNN TÜRK ekranlarında açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı şunları ifade etti: Meral Akşener’in bu kadar sert açıklamalar yapmaları beklenmiyordu ama belliydi nihayet işte bir yıldır devam eden bu ittifakın bir ayağı koptu, ha yıkıldı yıkılacak derken her an bir sürprizle karşılaşacağı belliydi. Bu değerlendirmeyi yapanların haklı çıktıkları bugünkü Meral Akşaner’in çıkışıyla da belli oldu. Bu masayla ilgili değerlendirme yaparken, en önemli değerlendirme şuydu: Birbirine benzemeyen siyasi partilerin bir araya gelmesi, belli hedefleri gözeltmek sonucunda kümelenmesi demokrasi açısından kazanım diyorlardı. Bununla övünüyorlardı. Ama bunu somut bir düzeye dönüştüremediler. Masa ortaklarının her birisinin kafasında farklı bir proje vardı. Sayın Kılıçdaroğlu hakimiyetini ortaya koyunca İYİ Parti patlama sürecine geldi ve masa yıkıldı. Bir yerden bir şey olma şüphesi vardı ve bu şüphe gerçek çıktı.

class=”medyanet-inline-adv”>

MASAYA BUNDAN SONRA HDP DAHİL OLUR MU?

HDP somut olarak gözükmüyor ama HDP çok uzakta da değil. HDP bütün politikalarını belirlerken, hareket alanlarını şekillendirirken o masayla olan ilişkisini dikkate almak suretiyle şekillendiriyordu. Adayımı açıklayacağım derken masanın bir aday açıklamasını bekliyordu. O masanın ortaya koyacağı adaya göre ya aday gösterecek ya da göstermeyecek. Kılıçdaroğlu devam ederse büyük olasılıkla HDP aday göstermeyecek. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da en büyük ortağının rest çekip masayı devirmesi karşısında söyleyecek pek bir sözü olmadığından büyüyecek diyor. Büyüyecek nerden? Siyasi piyasada bir derinliği, şekli olmayan siyasi partilerle büyüdüğünü söyleyecek. Millet neyin ne olduğunu görüyor. Bir masa etrafında toplanıp bir aday ortaya koyamayan siyasi yapıların Türkiye’nin sorunlarıyla baş etmeleri, Türkiye’yi büyütmeleri taşımaları konusunda vizyonerlikten yoksun oldukları bu yaşanan örneklerle daha somut hale gelmiş oluyor. Milletimiz bunu değerlendirecek. 14 mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminde aziz milletimiz muhasebesini yapacak.

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye’de siyasi kanuna göre kurulan 120 parti var. Seçime katılma şartlarını yerine getiren 20-25 dolayında parti var. Tabela halinde var ama siyasi piyasada varlığı olmayan partileri siz masanın etrafına dizerseniz. Bir sürü sayıyı artırabilirsiniz. Siyaset bir güçtür. Siyasetin gücü tabelalarla oluşmaz. O tabelalara sahip çıkan arkasındaki halk gücüyle temayüz eder. Dolayısıyla bundan sonra 6’lı masa 5’li masaya dönüştürmüştür. Bundan sonra kendini toparlayıp belirli bir güce geleceğini zannetmiyorum.

İYİ PARTİ TEKRAR MASAYA OTURUR MU?

Beylik bir söz var bu durumları ifade etmek için kullanılır, ” Karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar” işte Sayın Akşener’in açıklamarını gördük, izledik herkesin gözü önünde masayı çok sert bir şekilde irtibatının kalmadığını, masanın bir noter işlemi gördüğünü, kendisininde bu görevde olmayacağını gördük. Ama bundan sonra döner mi tabi bu kendi bileceği iş. Dönerse Türkiye’de yeni bir örneğini daha görmüş olacağız.

ALINTI HABER: https://www.milliyet.com.tr/gundem/aksenerin-6li-masayi-dagitmasina-ak-partiden-ilk-aciklamalar-geldi-6912005

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir