ABD Temsilciler Meclisinde Çin'e karşı harekete geçilsin çağrısı

02.03.2023 - Perşembe 07:18

ABD Temsilciler Meclisinde Çin'in ekonomik, askeri, dijital ve ideolojik tehditlerine dikkat çekilerek, ulusal güvenliği tehdit eden faaliyetlerine karşı acil harekete geçilmesi çağrısı yapıldı.

ABD Temsilciler Meclisinde Çin'e karşı harekete geçilsin çağrısı

ABD'de Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisinde Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile ilgili yeni kurulan özel komite, dün akşam yerel saatle 19.00'da başlayan ve yaklaşık üç saat süren ilk oturumunu gerçekleştirdi.

"Çin faaliyetleri, ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor"

Bazı televizyonlardan canlı yayımlanan oturumda milletvekilleri, "Çin yönetiminin ABD ulusal güvenliğine oluşturduğu tehditleri" ele aldı ve Çin'in bu adımlarına karşı acil harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

Oturumda Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Matthew Pottinger ile Amerikan İmalat Birliği (AAM) Başkanı Scott Paul ve aktivist Tong Yi, komite ile görüşlerini paylaştı ve milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

"Çin'e karşı mücadelemiz varoluşsal"

Komite Başkanı Mike Gallagher, Çin'in ABD'ye karşı oluşturduğu ideolojik, teknolojik, ekonomik ve askeri tehditlere yönelik mücadelenin "varoluşsal bir mücadele" olduğunu söyledi.

Demokrat ve Cumhuriyetçi üyelerin birlik içinde bu konuda çalışması gerektiğini vurgulayan Gallagher, gelecek 10 yılda uygulanacak politikaların 100 yılı şekillendireceği görüşünü savundu.

Gallagher, özellikle ekonomik angajman sayesinde Çin'in reformlar yapacağına inandıklarını ancak bu hatalarından ders çıkarmaları gerektiğini dile getirdi.

Demokrat milletvekili Raja Krishnamoorthi ise son 30 yılda hem Demokratların hem de Cumhuriyetçilerin ÇKP'yi hafife aldıklarını ve ticari yatırımların Hint-Pasifik'te demokrasiyi getirebileceğini düşündüklerini ancak bunun tersinin yaşandığını söyledi.

Bu kapsamda özellikle teknoloji ve imalat alanında ABD'nin yatırım yapması gerektiğini söyleyen Krishnamoorthi, diğer taraftan Çin ile yeni bir soğuk ya da sıcak savaş istemediklerini kaydetti.

ALINTI KAYNAK: https://www.ensonhaber.com/dunya/abd-temsilciler-meclisinde-cine-karsi-harekete-gecilsin-cagrisi

YORUM YAZ