AB: İnternet maliyetlerini teknoloji şirketleri karşılamalı

26.02.2023 - Pazar 14:30

Avrupa Birliği (AB), internet ağ altyapısındaki iyileştirmelerin maliyetini telekom operatörleri yerine teknoloji şirketlerinin karşılamasını istiyor.

AB: İnternet maliyetlerini teknoloji şirketleri karşılamalı

Avrupa Birliği (AB), internet ağ altyapısındaki iyileştirmelerin maliyetini telekom operatörleri yerine teknoloji şirketlerinin karşılaması için çalışmalara başladı.

Avrupa'daki büyük telekom operatörleri, internete gereken yatırım maliyetinin bu alanda önemli gelirler elde eden dijital platformlar tarafından karşılanmasını istiyor.

Bu çerçevede, internetteki veri trafiğinin büyük kısmını kullanan Google, Amazon, Apple, Facebook, Microsoft ve Netflix gibi platformların bu alandaki yatırımlara maddi katkı sağlamaları talep ediliyor.

İstişare süreci başladı

AB Komisyonu, Avrupa'da telekomünikasyon sektörünün geleceğine ilişkin ilgili kuruluşlar, işletmeler ve vatandaşların 19 Mayıs tarihine kadar görüşlerini bildirebileceği bir istişare süreci başlatıldığını açıkladı.

Bunun karar alınmadan önce kapsamlı analiz gerektiren karmaşık bir konu olduğu hatırlatılan açıklamada, komisyonun tarafsız ve açık internet sağlamakta kararlı olduğu bildirildi.

Açıklamada, istişare sonucunda elektronik iletişim sektörünün geleceği için en uygun adımların atılacağı kaydedildi.

ALINTI KAYNAK: https://www.ensonhaber.com/teknoloji/ab-internet-maliyetlerini-teknoloji-sirketleri-karsilamali

YORUM YAZ